PALL, brickmärkt NK verkstäder, 1900-talets andra hälft.

Målad trästomme med fotavslutningar av mässing. Brickmärkt "NK R 560609-C21974". Brännmärkt NK hantverk. Lös dyna med fårskinnsklädsel. Längd 65, bredd 50, höjd 50 cm.

Senare målning. Slitage, färgbortfall, smärre spricka.

Utropspris
2 500 SEK