JOHAN KROUTHÉN, Olja på duk, signerad, daterad år 1900 a tergo.
Porträtt av Carl Fredrik Ridderstad.
Skrivet a tergo "Carl Fredrik Ridderstad född 1807 död 1886 Efter fotografi af år 1882 måladt år 1900 af J. Krouthén."
81x64 cm.
Krackelyr. Lagningar/Retuscher. Mindre skador/repor.
Enl. uppgift målade Krouthén ett samtida porträtt av Carl Fredrik Ridderstads son, Anton Ridderstad.
Representerad på museerna i Norrköping och Göteborg.