TAKKRONA, Oscariansk, 1800-talets andra hälft.

Takkrona med stomme av mässing, behängd med glasprismor. Sex ljuspunkter. Diameter ca 66, höjd ca 95 cm.

Smärre skador och slitage, nagg. Smuts. Omarbetad, saknar delar, ursprungligen med ljushållare. Senare el, ej funktionstestad.

Utropspris
7 000 SEK