JOSEF FRANK, barskåp modell 719, Svenskt Tenn, formgivet under 1930-talets andra del.
Dörrpar och lucka med bakomliggande hyllplan av glas, bakstycke med spegelglas. En låda under lucka. Beslag av mässing. Bredd 109. Djup 36,5. Höjd 134,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Gavlar med torrsprickor vid lucka.