Brickan, tyskstämplad sterling silver, längd 29 cm. Finsk stämpel 1971.
Sockerskål och gräddsnäcka med vridna knäckar och blomstergirlanger, invändigt förgyllda, höjd 5 resp 6,5 cm. Finsk stämpel 1939.
Sockerskål med lock och gräddsnäcka, blomsterdekor och musicerande putti i kartuscher, höjd 9 resp 10 cm. Finsk stämpel 1941.
Sammanlagd vikt ca 843 g.
Ställvis anlupna. Sedvanligt slitage. Ena paret med monogramgravering.