HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampor, ett par, Markaryd, 1900-talets andra hälft.
Vägglampor med fästen av målad metall. Tonade glaskupor. En ljuspunkt vardera. Etikettmärkta: "V 187/300 HANS AGNE JAKOSSON MARKARYD Made in Sweden". Bredd 28, djup 40, höjd 50 cm vardera.
Metallfästena med senare målning och med slitage, färgbortfall. Kupornas kant med smärre nagg. Ej funktionstestade.