Atelier Borgila
(Sverige, Atelier Borgila grundades av Erik Fleming år 1921. Firman fick snart en solid kundkrets och dess arbeten kännetecknandes av hög kvalitet kombinerat med stilfull elegans. Firman övertogs år 1959 av sonen Lars Fleming vilken framgångsrikt fortsatte verksamheten ända fram till år 2005 då firman såldes till Henrik Ingemansson.)
ATELIER BORGILA, pokal med lock, sterlingsilver, Stockholm, 1932.
Invändigt förgylld. Oktogonal form. Lock med krönande bladknopp. På livet Prins Gustaf Adolfs monogram (1906–1947) under krona. Prisgravyr på baksidan. Höjd 20 cm. Vikt 395 gram.
Smärre slitage.