LJUSKRONA, sengustaviansk stil, 1900-talets början.

Ljuskrona med stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor. Dekor av lejonmaskaroner. För (6+1) ljus, 9 ljuspunkter. Diameter ca 72, höjd ca 95 cm.

Slitage och smärre skador, ljuspipor och manschetter borrade. Ej funktionstestad.

Utropspris
12 000 SEK