STOLAR, 8 st, rokokostil, 1900-talets första hälft.
Stolar av lackad björk. Skuren dekor av rocailler och akantus. Balusterformad ryggbricka. Svängda, kopplade ben. Klädd och stoppad sits. Sitthöjd 48 cm, höjd 101 cm.
Senare klädsel. Smärre slitage. En med lagningar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.