UPPSATSSKÅL, nysilver och slipat glas, Carl Robert Carlström, 1800-talets slut.
Glasskål med olika, slipade mönster uppburen av fot dekorerad med akantusblad, rosor och rocailler. Totalhöjd 48 cm. Löstagbar skål 37x29 cm, djup ca 10 cm. Gåvogravering: "Med vördnad och tacksamhet från läsbarnen 15/3 1896."
Enstaka nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.