IB KOFOD LARSEN, fåtölj, "Sälen", Olof Persson Möbler, Jönköping 1950-60-tal.
Stomme av teak. Klädd i svart läder, lös sittplymå etikettmärkt OPE. Sitthöjd 40, höjd 74, djup 70, bredd 80 cm.
Slitage. Torkad stoppning. Märken.