Divan med rik intarsiadekor och motiv av blomsterslingor. Fast stoppad sits. Längd 215, bredd 74, sitthöjd ca 42, höjd 75 cm.
Skador. Slitage. Lagningar. Fanerbortfall, sprickor. Senare klädsel. Lösa delar.