Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Silver Bägare & Skålar
1201583
CARL ADOLF SEIPEL, sockerskål, gräddkanna och saltkar, silver, S:t Petersburg 1850-60-tal.
Carl adolf seipel, sockerskål, gräddkanna och saltkar, silver, s:t petersburg 1850-60-tal.

Sockerskålen invändigt förgylld, höjd 10 cm, bredd inkl hänklar 14 cm.
Gräddkannans höjd 10,5 cm.
Saltkaret invändigt förgylld, bredd 10,2 cm.
Sammanlagd vikt 409 g.

Saltkaret med lagad fot. Sockerskålen med lagningar invändigt och smärre bucklor utvändigt. Åldersrelaterat slitage.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
400 EUR