Sockerskålen invändigt förgylld, höjd 10 cm, bredd inkl hänklar 14 cm.
Gräddkannans höjd 10,5 cm.
Saltkaret invändigt förgylld, bredd 10,2 cm.
Sammanlagd vikt 409 g.
Saltkaret med lagad fot. Sockerskålen med lagningar invändigt och smärre bucklor utvändigt. Åldersrelaterat slitage.