POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH 2/1". Louis Poulsen, 2000-tal.
Tre-armad. kärmarna i munblåst, opaliserande glas i tre lager, blankt på utsidan och sandblästrad matt på insidan. Armaturhus högglans förkromad, mässing. Höjd 33,9/55,1 cm, diameter 59,6 cm. Märkt Louis Poulsen.
Ej funktionstestad. Slitage.