1 sarf, Osmansk/Turkiet 1800-tal, höjd 6 cm.
1 saltkar i silver och glas G Möllenborg Stockholm 1839, längd 9 cm.
1 saltkar med tre fötter, Josiah Williams & Co London 1893, höjd 3,5 cm.
1 tumlare Danmark 1800-tal, höjd 5,5 cm.
Bläckställ i silver och glas, London 1825, höjd 3,5 cm.
Vikt totalt utan saltkarets glas 154 gram.
Saltkaret med nagg och lagat glas, bläckställets glas med invändigt nagg. Smärre slitage.