JOSEF HOFFMANN, fåtöljer, ett par, "Alleegasse", Wittmann, Österrike, 1900-talets andra hälft.
Helstoppade clubfåtöljer med tygklädsel och resårsits. Svartlackerade ben. Brickmärkta Heffman made by Wittman Austria. Etikettmärkta Wittmann Made in Austria. Sitthöjd 42, höjd 72 cm.
Smärre slitage. Märken på ben.