SEKRETÄR, Karl-Johan, 1800-talets första hälft.

Björk, masurbjörk och furu. Delvis målad. Utfällbar skrivklaff med bakomliggande hyll- resp lådinredning. Tre underliggande lådor. Bredd 115, djup 48, höjd 103 cm.

Renoverad med smärre kompletteringar, bl.a senare målning. Smärre lagningar, skador och slitage, torrsprickor, repor, märken.

Utropspris
2 500 SEK