KARMSTOL, Gustaviansk, 1700-talets slut

Målad karmstol med skuren dekor. Fast stoppad sits, rygg och armlän. Sitthöjd ca 46, höjd 98 cm.

Smärre lagningar och kompletteringar. Smärre slitage, torrsprickor. Något instabil.

Proveniens

Märkt med plakett för Hedenlunda, Inv.Nr 822.

Utropspris
7 000 SEK