Mahogny, med svängda ben och glasade sidopartier. Dörrar med fasettslipat och spröjsat glas. Bakomliggande hyllplan av glas. Med inbyggd belysning. Upptill tandad list samt krön med intarsia dekor. Höjd 157 cm. Längd 87 cm. Djup 40 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Obetydligt nagg på glas. Ej funktionstestad.