FIRMA SVENSKT TENN, bägare samt bricka, tenn, Stockholm 1928-29.
Bägaren konande med rund fot, höjd 13 cm. Bricka med monogram och utvikta handtag, 47 x 25 cm.
Bucklor. Bricka med bristningar och monogram.
Svenskt Tenn är en exklusiv inredningsfirma grundad 1924 av Estrid Ericson och Nils Fougstedt. Vid starten producerades främst tennföremål men från 1930-talet och framåt började inredningsföremål i andra material att tillverkas. Arkitekten Josef Frank är en av de som främst förknippades med företaget. Hans tyger, armaturer och möbler är idag klassiker. Svenskt Tenns produkter kännetecknas av en sober elegans med ett färgstarkt, personligt formspråk.
Läs mer