ERIC SIGFRID PERSSON, Snurrfåtöljer, ett par, Möbelkultur AB Hörby, 1970-/1980-tal.
Underrede i metall, delvis svartlackerad. Djuphäftad sits- och rygg. Lös sittplymå samt ställbar rygg.
Sitthöjd 37-39 cm.
Höjd 107-109 cm.
Bruksslitage. Fläckar/märken.