Invändigt förgyllda.
Fem st i form av äggskal på tredelad fot i form av kvistar, höjd 5,5 - 7 cm, Åbo 1921-33. Paret utan gravyr.
Två övriga höjd 7 resp 7,5 cm, stämplade 830S, den högre med rosendekor och svenska kontrollstämplar.
Sammanlagd vikt 251 g.
Graveringar, smärre slitage. Den med rosendekor med smärre buckla.