CARL FAGERLUND, TAKLAMPA, Orrefors, 1900-talets andra hälft.
Ett par taklampor med stomme av mässing och åtta paneler av pressat klarglas. Fyra ljuspunkter. Etikettmärkt Orrefors Sweden. Diameter 42 cm, höjd ca 45 cm.
Ej funktionstestad. Bruksslitage. Nagg.