ELIEL SAARINEN, efter, "Blue Table" (Cranbrook 1929), numrerat 159, för Adelta, Finland, 1900-talets slut.
Målat bord. Signerat med plakett. Längd 76,5, bredd 76,5, höjd 71 cm.
Smärre slitage, repor, märken, fläckar.
Modellen formgiven 1929.