ELIEL SAARINEN, handgjord efter kandelaber i Hvitträsk, tillverkare Adelta 1980-talets slut.
Utställningsobjekt. Mässing med emaljdekor. Ej i produktion, endast två tillverkades. Bredd 60 cm. Höjd 37 cm. Djup 12 cm.
Smärre slitage och märken.