Fanerat med ek. Två dörrar med bakomliggande stång och hylla. En dörr med fasettslipat spegelglas, en dörr med fasettslipade glasrutor. Beslag av mässing. Bredd 154, djup 63, höjd 215 cm.
Skador och slitage, sprickor, repor, märken, fanerbortfall. Del av beslag saknas. Nyckel saknas.