BIRGER EKMAN, plafondlampa, för Mjölby Intarsia, Sverige, 1930-tal.
Cirkelformad plafond med intarsiadekor av antikiserande figurer. Fanerad med olika träslag samt med mässingsinslag. Kupa av gultonat glas. Diameter ca 90 cm. Höjd ca 30 cm.
Åldersrelaterat slitage. Spricka i glaset. Skada på kant av trä. Ej funktionstestad.