ARNE JACOBSEN, karmstolar ett par, "Oxford", Fritz Hansen, Danmark, 1990 och 1996.
Klädsel av skinn. Benställning av borstad aluminium. Etikettmärkta. Sitthöjd ca 49 cm.
Smärre slitage. Smärre repor, en stol med repa vid rygg.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.