SÄNGBORD, ett par, Nordiska Kompaniet, 1940-50-tal.
Sängbord ett par av ljust träslag och furu. Vardera med en låda. Plakettmärkta. Längd 52, bredd 40, höjd 59 cm vardera.
Slitage, repor, märken, fläckar. Nyckel saknas.