KARMSTOLAR ETT PAR, Ryssland 1800-talets första hälf.

Mahognyfaner. Ryggbricka med skurna dekor. Sabelben, armlän med avslutande voluter och akantusblad. Stoppad, löstagbar sits. Sitthöjd ca 45 cm, bredd 57 cm, totalhöjd 94 cm.

Åldersrelaterat slitage skador. Reparationer.

Utropspris
500 EUR