ILMARI LAPPALAINEN, , fåtöljer, ett par, "Pulkka", Asko, Finland, 1900-tales andra hälft.
Stomme av skiktlimmad björk. Lös sits klädd med ljus textil. Löstagbar nackkudde. Sitthöjd 27. Höjd 81 cm.
Bruksslitage. Vissa repor/märken. Smärre fläckar.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10