3 st italienska supkoppar med hänkel, höjd 4,5 cm, 1872-1933
4 supkalkar, invändigt förgyllda, höjd 9 cm, Estland 1922-1940.
Rysk supkalk, höjd 6,5 cm, Timothy Hesket, S:t Petersburg
Invändigt förgylld skål med knäckar, på rund fot och med krönt monogram, S:t Petersburg 1854, Nikolai Nikitin alt. Henrik Hacklin (båda mästarna stämplar samtidigt med likadan stämpel). Diameter 9,5 cm, höjd 3,8 cm.
Sammanlagd vikt 323 g.
Ryska föremål med monogramgravering. Åldersrelaterat slitage.