KARIN TYREFORS, skåp samt spegel, "Alfa", Fröseke Form, 1988.

Björk och masurbjörk. Fyra lådor och två dörrar med bakomliggande hylla. Spegeln etikettmärkt. Skåpets bredd 40, djup 35, höjd 116, spegeln 70 x 30 cm.

Smärre slitage, repor, märken, fläckar.

Alfa-serien, formgiven 1988.

Utropspris
4 000 SEK