Byrå med lös uppsats. Fanerad samt delvis massiv ek. Tre lådor och utdragbar skrivskiva. Uppsatsen med tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 118, djup 54, höjd 97 cm.
Renoverad med lagningar och kompletteringar. Slitage och skador. Uppsatsen möjligen ej ursprungligen sammanhörande med byrån.