ARNE JACOBSEN, stolar, 7 stycken, "Myran", Fritz Hansen, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Svartlackerade sitsar och ryggar på tre ben vardera av stålrör. Sitthöjd ca 44, höjd 77 cm vardera.
Senare målning. Slitage, repor, märken, färgbortfall. Ryggarna med sprickor.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.