JOSEF EKBERG, matservis, 38 delar, flintgods, jugend, "Sol", Gustafsberg.
Tryckt dekor av blommor i blått.
12 assietter 19 cm
10 mattallrikar 24,5 cm
12 sopptallrikar 24 cm
Soppterrin med lock 28 cm
Tillbringare 23 cm
2 ovala uppläggningsfat 24,5 cm
Krackelyr. Missfärgningar. Sju assietter med nagg, en med spricka. En sopptallrik med nagg. Ett uppläggningsfat med nagg.