AXEL EINAR HJORTH, fåtölj "Lovö", Nordiska Kompaniet.
Furu, klädsel med fastsatt, stoppad sits och rygg. Höjd 92 cm, bredd 62 cm.
Lackerad yta, fast klädsel, smärre slitage och avslag.
Fåtöljen finns avbildad i NKS arkiv från utställning daterad år 1932.