GÖSTA THORELL, dokumentskåp, gesällstycke av Georg Ryman, Stockholm 1929.

Fanerat med jakaranda med inläggningar av tujarot med flera träslag, bårder med druvor och vinblad, dörrarnas utsidor med meanderbårder, mans- och kvinnofigur, inredning med sju lådor med stjärndekorerade träknoppar, dokumentfack samt dolt fack mot ryggen, skrivskiva med droppbeslag av metall, bas på höga fyrsidiga ben med snidade krön, fotplatta. Höjd 167,5, djup 52, bredd 103 cm. Nyckel finns.

Märken. Smärre fanerskador. Skrivskivan fast.

Första pris vid Stockholm Stads Hantverksförenings Industrilotteri år 1929, dragning 3 december.

Red Otto Schulz, Tidskriften Boet 1930, modellen avbildad sid 8

Utropspris
10 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703