Skrin av lackerad furu med beslag av järnsmide. Senare benställning. Längd 47, bredd 45, höjd 65 cm.
Renoverat, avlutat och lackerat. Senare benställning, senare lås. Slitage, smärre skador och lagningar. Nyckel saknas.