Soffa samt fåtölj av teak, med lösa dynor. Soffans längd 182, sitthöjd ca 39, höjd 71 cm.
Senare dynor, banden under sitsarna något torkade. Stommarna med smärre slitage, repor, märken. Fåtöljen med ett lagat ben (torrspricka).