ILMARI TAPIOVAARA, KARMSTOLAR, 5 st, "Aslak" nr 2105, EFG Asko 1990-tal.
Formpressad björkfaner. Mörkbrun tygklädsel. Stapelbara. Bär tillverkarens etikett. Sitthöjd 45 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken.
EFG - European Furniture Group AB köpte år 1997 Askos möbelproduktionenheten för offentliga miljöer.