HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, "Patricia" T 372/12 Markaryd 1900-talets slut.
Mässingsstomme med 12 bärnstenstonade glaskupor. Diameter 58 cm. Totalhöjd 90 cm. Bär tillverkarens etiketter.
Åldersrelaterat slitage. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.