MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, Idman, 1900-talets mitt.
Mässing. Höjd inkl montering 25 cm. Höjd med skärm 34 cm. Bär tillverkarens stämpel.
Anlupen mässing, ytslitage. Avslag i monteringen. Fläckar på skärmen. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.