Kaija-riitta Iivonen

(Finland, Född 1942)
Kaija-riitta Iivonen
(Finland, Född 1942)

KAIJA-RIITTA IIVONEN, 11 st keramik skulpturer. 1900-talets slut.

Gatamiljö. Signerad. 35 x 33 cm.

Kvinna och en pojke. Signerad och daterad -95. Höjd ca. 15 cm.

3 kurvande figurer. Längd ca 14-10 cm.

Sittande kvinna. Höjd ca 10 cm

Sittande man. Höjd 9,5 cm.

Kvinna och en gås, "Morgonuppköp". Höjd 22 cm. Daterad -76.

Kvinna med en vagn. 14 x 16 cm. Signerad och daterad -89.

Fåtölj. 19 x 24 cm. Daterad -85.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Slitage. Märken.

Utropspris
600 EUR