KAFFESERVIS, 3 delar, rokokostil, silver, svenska importstämplar av Johan Schurmann, Landskrona 1923.
Kaffekanna, sockerskål samt gräddkanna, de två senare invändigt förgyllda, med graverat monogram och datum på livet. Bukig form med vridna knäckar, på svängda fötter. Höjd 11,5-25 cm. Total vikt 1118 gram.
Smärre slitage. Senare gravyr.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.