Ljusstakar, ett par, argent haché, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Ljusstakar av försilvrad mässing, s.k argent haché. Balusterformade, bladhölstrade skaft på klockad fot med pärlstav och akantusbård. Lösa ljusmanschetter. Höjd 27,5 cm.
Slitage, obetydliga bucklor. En skadad och med lagning vid fästet till fot.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.