Förgyllt trä med skuren dekor, armlän med dekor av bladverk, kannelerade ben, sits, rygg och karmar klädda i ljusblå textil.
Åldersrelaterat slitage. Textil med delvis hårt slitage. Ställvis lös sadelgjord. Sliten förgyllning. Torrsprickor och fläckar.