AXEL EINAR HJORTH, karmstol, "Bertil", Nordiska Kompaniet, 1936.
Stomme av betsad björk. Stoppad sits med tagelimiterande klädsel. Ryggbricka av rotting. Brickmärkt NK R 37819 C 13 6 36. Sitthöjd 45, höjd 86 cm.
Slitage. Märken på ben. Senare klädsel.
Modellen formgiven 1934.
Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under Swedish Grace-eran. Han är också känd för att ha formgivit de så kallade sportstugemöblerna i furu.
Axel Einar Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Hjorths stora genombrott kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet 1927–1938. Hans första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929 där det ikoniska skåpet Louis visades. Samma år bryter Hjorth ny mark och skapar parallellt rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler. Dessa ses idag som en unik form av möbler som lade grunden för en helt ny estetik inom möbeldesign.
Läs mer