ILMARI TAPIOVAARA, tamburmajor/klädhängare. Formgiven 1959.
Beställningsarbetet för inredningen till Tolvanen & Co, Drumsö, Helsingfors. Höjd 175 cm. Diameter 44-46 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Rost.
Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.
Läs mer